Filtruj według kategorii:
W zależności od gatunku drewna i indywidualnych parametrów, fornir może spełniać różne funkcje. Zazwyczaj wykorzystuje się go jako okleiny lub obłogi. Może znajdować zastosowanie w produkcji sklejki, okleiny lub warstwowego drewna prasowanego. Przygotowanie forniru polega przede wszystkim na cięciu dłużyc lub kłód na właściwą długość, a w drugim etapie – uplastycznieniu powstałych w ten sposób wyrzynków. Następnie konieczne jest suszenie forniru do odpowiedniej wilgotności, po czym można przystąpić do jego układania. Po ułożeniu rozpoczyna się zszywanie i przyklejanie forniru do materiału nośnego, którym może być MDF, sklejka lub płyta wiórowa. Jego powszechne zastosowanie wynika z licznych zalet, które posiada. Przede wszystkim, fornir jest trwały, odporny na zarysowania oraz zapewnia estetyczne wykończenie. Dzięki temu, powszechnie wykorzystuje się go w produkcji mebli, blatów, paneli ściennych, sufitowych i podłogowych oraz skrzydeł drzwiowych.
Fornir jest naturalną okleiną, uznawaną za jedną z bardziej ekskluzywnych metod wykańczania stosowanych w branży drzewnej. Wysokie koszty są jednak rekompensowane przez efekty estetyczne. Co więcej, gotowy produkt prezentuje się podobnie jak wykonany w całości litego drewna – zaliczany do produktów z segmentu premium. Szerokie zastosowanie w przemyśle drzewnym znajduje więc prasa do forniru umożliwiająca tworzenie trwałych wykończeń.
Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest prasa hydrauliczna do forniru wykorzystująca elektrohydrauliczne wytwarzanie ciśnienia z użyciem agregatu. Odpowiednie ciśnienie jest niezwykle istotne, ponieważ zapewnia wysoką jakość produktu końcowego. Zbyt wysokie ciśnienie mogłoby uszkodzić produkt lub nawet samą maszynę, a zbyt niskie powoduje wady podczas sklejania. Prasowanie można prowadzić na dwa sposoby: na zimno (wyłącznie dzięki sile nacisku) lub na ciepło (przez nacisk i podgrzewanie za pomocą płyt grzewczych). Fornirowanie na ciepło jest szybsze, ale czas prasowania jest zależny również od innych czynników, głównie grubości okleiny i materiału oklejanego. Materiał jest pokrywany klejem, a następnie obłożony fornirem, po czym następuje zamknięcie prasy. Dostępne w naszej ofercie maszyny umożliwiają dobór czasu i temperatury prasowania nie tylko do rodzaju zastosowanego forniru, ale też kleju, co zapewnia trwałość wykańczanego w ten sposób produktu.
Zastosowanie nowoczesnych pras hydraulicznych do forniru pozwala zapewniać wysokiej jakości elementy fornirowane. Okleinę nakłada się krótko przed prasowaniem, aby uniknąć pęcznienia i pofałdowania powierzchni. Ważny jest również sprawny załadunek, aby zapobiegać wysychaniu kleju przed fornirowaniem. Stosowanie się do zaleceń producenta pozwala wyeliminować błędy obniżające walory estetyczne powstających elementów np. obecności pęcherzy powietrza czy nierówności.
W naszej ofercie dostępna jest prasa do forniru marki WDL. Produkt pozwala wydajnie i bezbłędnie uszlachetniać powierzchnie mebli i innych elementów wykorzystywanych do urządzania wnętrz. Posiadamy maszynę o polu roboczym 3000 x 1300 x 42 mm oraz maksymalnej sile nacisku 120 t. Ciśnienie systemu hydraulicznego wynosi 265 kg/cm², co zapewnia wydajne fornirowanie. Prasa posiada 8 cylindrów hydraulicznych o średnicy 85 mm. Silnik pompy hydraulicznej o mocy 4 kW pozwala prowadzić prasowanie na skalę przemysłową. Wysoką wydajność i krótki czas fornirowania zapewniają płyty grzewcze o mocy 45 kW.
Prasy do forniru pozwalają na estetyczne wykończenie wielu elementów produkowanych w branży drzewnej. Zapewniamy nie tylko profesjonalne maszyny, ale też fachowe doradztwo, dlatego zapraszamy do kontaktu.
Myślisz o przyspieszeniu produkcji, zwiększeniu jej wydajności i konkurencyjności Twojego zakładu? Wypełnij formularz kontaktowy. Jeden z naszych inżynierów skontaktuje się z Tobą telefonicznie, odpowie na Twoje pytania, opowie o możliwościach współpracy i tym, jak możemy wesprzeć Twoją produkcję.
Poznaj nas
Produkty i usługi