Produkcja brykietu drzewnego – innowacyjne wykorzystanie odpadów w zakładzie stolarskim

Udostępnij:

Spis treści

Przy produkcji drzewnej – mebli, kantówki, okien, tartaku – powstaje dużo rozdrobnionych odpadów drzewnych. Ich utylizacja bywa kłopotliwa i kosztowna. Czy odpady po optymalizacji drewna, wycięciu wad czy rozkroju deski muszą być dla zakładu produkcyjnego problemem? Nie, wprost przeciwnie – użycie odpadów drzewnych może być dodatkowym źródłem dochodu. Taką możliwość stwarza produkcja brykietu drzewnego

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Brykiet drzewny - ekologiczne i wydajne źródło ciepła

Konsumenci w Polsce coraz chętniej rezygnują z opalania węglem kamiennym czy olejem i sięgają po brykiet drzewny do kominków, pieców czy nawet kotłów centralnego ogrzewania. Mają na to wpływ dwa czynniki:

Palenie brykietem drzewnym jest ekologiczne

Brykiet drzewny produkowany jest wyłącznie ze sprasowanych odpadów pochodzenia roślinnego bez dodatku substancji klejących. To czysta biomasa, więc przy stosowaniu brykietu drzewnego wytwarza się mniej szkodliwych związków chemicznych niż przy spalaniu tradycyjnych paliw kopalnych. Niska emisja siarki, dymu i sadzy, niska zawartość popiołu, zerowy ślad węglowy – to wszystko powoduje, że brykiet drzewny to ekologiczne źródło ciepła.

Palenie brykietem drzewnym jest ekonomiczne

Drugą zaletą brykietu drewnianego jest jego wydajność. Wartość opałowa brykietu jest wyższa niż polan drewna. Niska zawartość wilgoci sprawia, że brykiet pali się dłużej i produkuje większą ilość ciepła. Dobrej jakości brykiet jest o ok. 40% bardziej kaloryczny niż suche drewno, a 1 tona brykietu jest w stanie zastąpić energetycznie nawet do 6 metrów przestrzennych drewna. To powoduje dużo większą atrakcyjność ekonomiczną brykietu.

Gdy do ekologii i wydajności dodamy fakt, że brykiet drzewny jest łatwy w transporcie i w przechowywaniu, okazuje się, że to o wiele korzystniejsze paliwo od węgla czy drewna spalanego w piecu. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie rynku na brykiety drzewne systematycznie rośnie. A zakład stolarski może wykorzystać ten trend i mieć z tego konkretne zyski.

 

Brykiet drzewny - korzyści z produkcji w zakładzie stolarskim

Co może zyskać zakład stolarski, gdy produkuje brykiet drzewny?

Większa rentowność sprzedaży odpadów drzewnych

Zależnie od profilu produkcji w zakładzie po obróbce drewna powstaje od 35 % do 70 % odpadów. Część tej biomasy można wykorzystać na potrzeby własne – do ogrzewania pomieszczeń czy suszarni, ale prawie zawsze pozostaje duża nadwyżka. Utylizacja drewna poużytkowego generuje dla zakładu stolarskiego koszt. Jednak gdy zakład rozpocznie produkcję brykietu kominkowego, zamieni kłopotliwe odpady na wartościowy produkt, który może sprzedawać zakładom produkcyjnym, hurtowniom paliw czy instytucjom.

Pozytywny wizerunek zakładu stolarskiego

Dzięki produkcji brykietów zakład stolarski może budować także swój pozytywny wizerunek jako firmy odpowiedzialnej społecznie. Recykling odpadów drzewnych nie tylko promuje ekologiczne źródła ciepła, ale także ogranicza wycinkę lasów. 

Technologia produkcji brykietu

Żeby przetwarzać odpady drzewne na brykiet, trzeba w zakładzie dostosować linię produkcyjną. Technologia produkcji brykietów drzewnych przebiega w 4 etapach:

  1. Suszenie (opcjonalnie)
    Brykiet drzewny jakościowo nie zależy od zastosowanego gatunku drewna liściastego, ale od zagęszczenia oraz dobrej wilgotności. Niska zawartość wilgoci powoduje, że brykiet drzewny jest wydajny w spalaniu. Jeśli odpady będą zbyt wilgotne, podczas prasowania wytrąci się zbyt dużo wody, co spowoduje, że brykiet drzewny rozpadnie się po wyprodukowaniu. Optymalna zawartość wilgoci dla produkcji brykietów wynosi około 10-15%. Przy surowcu pozyskiwanym w zakładach stolarskich nie jest to problem, bo przy produkcji mebli, stolarki budowlanej, galanterii drzewnej itp. drewno jest suszone do poziomu 8% wilgotności. Jednak trociny tartaczne nie mają tak dobrej wilgotności i trzeba je dosuszyć w suszarni bębnowej.

  2. Rozdrabnianie
    Następnie odpady drzewne należy rozdrobnić na mniejsze kawałki za pomocą rozdrabniaczy. Maszyny do rozdrabniania dobieramy zależnie od formy odpadu, jaki powstaje w produkcji. Odpad rozdrobniony w zależności od frakcji może być albo przeznaczony do dalszej produkcji brykietu, albo przetransportowany do silosa, skąd automatycznie będzie zasilał piec.

Zdjęcie rozdrabniarki do produkcji brykietów drzewnych

         3. Brykietowanie
         Rozdrobnione odpady drzewne są  następnie prasowane pod wysokim               ciśnieniem w brykieciarce. Brykieciarki pod wysokim ciśnieniem ściskają             surowiec w formy o różnych kształtach, takich jak cylindry, kostki czy                     bryły. W trakcie tego procesu wytwarza się lignina – naturalny klej                           drzewny, który sprawia, że brykiet utrzymuje swój kształt.

         4. Chłodzenie i pakowanie
        Gorące brykiety są schładzane, pakowane i gotowe do dystrybucji. Dzięki          dużemu zagęszczeniu materiału brykiet w czasie magazynowania zajmuje          wielokrotnie mniej miejsca niż drewno. Jednak specyfika produkcji                        brykietu wymaga, żeby pomieszczenia, w których przechowywany jest                brykiet, były doskonale izolowane przed wilgocią.

Maszyny do wytwarzania brykietu - jak wybrać?

Wdrożenie linii produkującej brykiet wymaga przede wszystkim wyboru odpowiednich maszyn. To od nich zależy efektywność produkcji i jakość samego brykietu. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

  • Rodzaj surowca różne maszyny są przystosowane do różnych rodzajów surowców. Niektóre są lepsze do twardego drewna, inne do miękkiego, a jeszcze inne do trocin czy odpadów z produkcji mebli.

  • Efektywność i zużycie energii na jednostkę przerobową wyższa wydajność rozdrabniarek czy brykieciarek oznacza większą produkcję, ale także większe zużycie energii i potencjalnie wyższe koszty. Dlatego warto zwrócić uwagę na maszyny korzystające z zaawansowanych systemów automatyzacji, które optymalizują wydajność przy jak najmniejszych kosztach produkcji.

  • Wsparcie technicznesolidne wsparcie producenta po sprzedaży zapewnia bezproblemowe użytkowanie maszyny, a w razie awarii sprawny serwis.

Maszyna do produkcji brykietu

Wdrożenie technologii produkcji brykietów drzewnych w zakładzie stolarskim najlepiej skonsultować ze specjalistą, który zaprojektuje linię produkcyjną i dobierze maszyny do specyfiki zakładu. Jeśli chcesz wprowadzić lub zmodernizować recykling odpadów drzewnych w swoim zakładzie stolarskim – zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci wybrać rozdrabniarki i brykieciarki, które spełnią Twoje oczekiwania pod względem wydajności i kosztów inwestycji.

Sprawdź podobne artykuły

Przy produkcji drzewnej mebli kantówki okien tartaku powstaje dużo rozdrobnionych odpadów drzewnych Ich utylizacja bywa kłopotliwa i kosztowna Czy odpady po optymalizacji drewna wycięciu wad czy rozkroju deski muszą być…
Budownictwo wciąż zmienia dlatego poszukuje się innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań Obecnie jednym z coraz powszechniej wykorzystywanych materiałów jest drewno klejone materiał wszechstronny i trwały W naszej ofercie dostępne są maszyny…
Obróbka drewna na skalę przemysłową to proces który wymaga nie tylko surowca ale też maszyn zapewniających wysoką wydajność Warto zrozumieć że istnieje wiele rodzajów maszyn które są niezbędne w różnych…

Skonsultuj wybór maszyny do drewna z inżynierem MM Machinery

Myślisz o przyspieszeniu produkcji, zwiększeniu jej wydajności i konkurencyjności Twojego zakładu? Wypełnij formularz kontaktowy. Jeden z naszych inżynierów skontaktuje się z Tobą telefonicznie, odpowie na Twoje pytania, opowie o możliwościach współpracy i tym, jak możemy wesprzeć Twoją produkcję.

km@mm-machinery.com

+48 728 990 339