Brykiet drzewny – ekologiczne i wydajne źródło ciepła
Konsumenci w Polsce coraz chętniej rezygnują z opalania węglem kamiennym czy olejem i sięgają po brykiet drzewny do kominków, pieców czy nawet kotłów centralnego ogrzewania. Mają na to wpływ dwa czynniki:
Palenie brykietem drzewnym jest ekologiczne
Brykiet drzewny produkowany jest wyłącznie ze sprasowanych odpadów pochodzenia roślinnego bez dodatku substancji klejących. To czysta biomasa, więc przy stosowaniu brykietu drzewnego wytwarza się mniej szkodliwych związków chemicznych niż przy spalaniu tradycyjnych paliw kopalnych. Niska emisja siarki, dymu i sadzy, niska zawartość popiołu, zerowy ślad węglowy – to wszystko powoduje, że brykiet drzewny to ekologiczne źródło ciepła.
Palenie brykietem drzewnym jest ekonomiczne
Drugą zaletą brykietu drewnianego jest jego wydajność. Wartość opałowa brykietu jest wyższa niż polan drewna. Niska zawartość wilgoci sprawia, że brykiet pali się dłużej i produkuje większą ilość ciepła. Dobrej jakości brykiet jest o ok. 40% bardziej kaloryczny niż suche drewno, a 1 tona brykietu jest w stanie zastąpić energetycznie nawet do 6 metrów przestrzennych drewna. To powoduje dużo większą atrakcyjność ekonomiczną brykietu.
Gdy do ekologii i wydajności dodamy fakt, że brykiet drzewny jest łatwy w transporcie i w przechowywaniu, okazuje się, że to o wiele korzystniejsze paliwo od węgla czy drewna spalanego w piecu. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie rynku na brykiety drzewne systematycznie rośnie. A zakład stolarski może wykorzystać ten trend i mieć z tego konkretne zyski.
Brykiet drzewny – korzyści z produkcji w zakładzie stolarskim
Co może zyskać zakład stolarski, gdy produkuje brykiet drzewny?
Większa rentowność sprzedaży odpadów drzewnych
Zależnie od profilu produkcji w zakładzie po obróbce drewna powstaje od 35 % do 70 % odpadów. Część tej biomasy można wykorzystać na potrzeby własne – do ogrzewania pomieszczeń czy suszarni, ale prawie zawsze pozostaje duża nadwyżka. Utylizacja drewna poużytkowego generuje dla zakładu stolarskiego koszt. Jednak gdy zakład rozpocznie produkcję brykietu kominkowego, zamieni kłopotliwe odpady na wartościowy produkt, który może sprzedawać zakładom produkcyjnym, hurtowniom paliw czy instytucjom.
Pozytywny wizerunek zakładu stolarskiego
Dzięki produkcji brykietów zakład stolarski może budować także swój pozytywny wizerunek jako firmy odpowiedzialnej społecznie. Recykling odpadów drzewnych nie tylko promuje ekologiczne źródła ciepła, ale także ogranicza wycinkę lasów.
Technologia produkcji brykietu
Żeby przetwarzać odpady drzewne na brykiet, trzeba w zakładzie dostosować linię produkcyjną. Technologia produkcji brykietów drzewnych przebiega w 4 etapach:
- Suszenie (opcjonalnie)
Brykiet drzewny jakościowo nie zależy od zastosowanego gatunku drewna liściastego, ale od zagęszczenia oraz dobrej wilgotności. Niska zawartość wilgoci powoduje, że brykiet drzewny jest wydajny w spalaniu. Jeśli odpady będą zbyt wilgotne, podczas prasowania wytrąci się zbyt dużo wody, co spowoduje, że brykiet drzewny rozpadnie się po wyprodukowaniu. Optymalna zawartość wilgoci dla produkcji brykietów wynosi około 10-15%. Przy surowcu pozyskiwanym w zakładach stolarskich nie jest to problem, bo przy produkcji mebli, stolarki budowlanej, galanterii drzewnej itp. drewno jest suszone do poziomu 8% wilgotności. Jednak trociny tartaczne nie mają tak dobrej wilgotności i trzeba je dosuszyć w suszarni bębnowej. - Rozdrabnianie
Następnie odpady drzewne należy rozdrobnić na mniejsze kawałki za pomocą rozdrabniaczy. Maszyny do rozdrabniania dobieramy zależnie od formy odpadu, jaki powstaje w produkcji. Odpad rozdrobniony w zależności od frakcji może być albo przeznaczony do dalszej produkcji brykietu, albo przetransportowany do silosa, skąd automatycznie będzie zasilał piec.
Zdjęcie rozdrabniarki do produkcji brykietów drzewnych
- Brykietowanie
Rozdrobnione odpady drzewne są następnie prasowane pod wysokim ciśnieniem w brykieciarce. Brykieciarki pod wysokim ciśnieniem ściskają surowiec w formy o różnych kształtach, takich jak cylindry, kostki czy bryły. W trakcie tego procesu wytwarza się lignina – naturalny klej drzewny, który sprawia, że brykiet utrzymuje swój kształt. - Chłodzenie i pakowanie
Gorące brykiety są schładzane, pakowane i gotowe do dystrybucji. Dzięki dużemu zagęszczeniu materiału brykiet w czasie magazynowania zajmuje wielokrotnie mniej miejsca niż drewno. Jednak specyfika produkcji brykietu wymaga, żeby pomieszczenia, w których przechowywany jest brykiet, były doskonale izolowane przed wilgocią.
Maszyny do wytwarzania brykietu – jak wybrać?
Wdrożenie linii produkującej brykiet wymaga przede wszystkim wyboru odpowiednich maszyn. To od nich zależy efektywność produkcji i jakość samego brykietu. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Rodzaj surowca – różne maszyny są przystosowane do różnych rodzajów surowców. Niektóre są lepsze do twardego drewna, inne do miękkiego, a jeszcze inne do trocin czy odpadów z produkcji mebli.
Efektywność i zużycie energii na jednostkę przerobową – wyższa wydajność rozdrabniarek czy brykieciarek oznacza większą produkcję, ale także większe zużycie energii i potencjalnie wyższe koszty. Dlatego warto zwrócić uwagę na maszyny korzystające z zaawansowanych systemów automatyzacji, które optymalizują wydajność przy jak najmniejszych kosztach produkcji.
Wsparcie techniczne – solidne wsparcie producenta po sprzedaży zapewnia bezproblemowe użytkowanie maszyny, a w razie awarii sprawny serwis.
Maszyna do produkcji brykietu
Wdrożenie technologii produkcji brykietów drzewnych w zakładzie stolarskim najlepiej skonsultować ze specjalistą, który zaprojektuje linię produkcyjną i dobierze maszyny do specyfiki zakładu. Jeśli chcesz wprowadzić lub zmodernizować recykling odpadów drzewnych w swoim zakładzie stolarskim – zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci wybrać rozdrabniarki i brykieciarki, które spełnią Twoje oczekiwania pod względem wydajności i kosztów inwestycji.