Wydajność, trwałość, moc – maszyny do konkretnej roboty

Udostępnij:

Spis treści

Inwestując w maszyny do rozdrabniania pozostatości poprodukcyjnych, warto nie tylko patrzeć na własną kieszeń w momencie zakupu, ale tez spogladać na to przyszłościowo i wybierać takie, które gwarantują niezawodność, trwałość i oszczędność z tego płynącą, a także takie, które potrafią sprostać stawianym im oczekiwaniom.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jednym z wielu problemów, jakie trapią zarówno największych producentów mebli, jak i mniejsze zakłady przerabiające drewno, jest kwestia związana z wykorzystaniem tego, co niegdyś zwane było odpadem, a dzisiaj określane jest mianem półproduktu. Każdy, kto chce się liczyć na rynku, inwestuje więc w technologie, które pozwalają mu na przekształcenie takiego surowca na coś, co wykorzystać można na kolejnych etapach produkcji. Nie inaczej było i w przypadku firmy Gabi Meble, jednego z największych w kraju producentów mebli tapicerowanych, która to postanowiła zainwestować w rozdrabniacze do drewna. A ponieważ filozofii firmy bliska jest ochrona środowiska, postawiła na producenta sprawdzonego, solidnego i trwałego, którego produktów nie trzeba co chwilę wymieniać.

Jedna, druga, trzecia, czwarta…

I tak w roku 2016 nawiązała współpracę z firmą MM Maszyny do Drewna, przedstawiciela austriackiej marki UNTHA, zajmującego się sprzedażą rozdrabniaczy do drewna, zakupując do zakładu nieopodal Więcborka rozdrabniacz jednowałowy LR1000. Nie był to wybór przypadkowy, ponieważ to największy, obok modelu LR1400, rozdrabniacz serii LR, który zastosowanie znajduje przede wszystkim w zakładach, które tak jak Gabi Meble, przetwarzają znaczne ilości surowca drzewnego i produkują równie duże ilości odpadów drewnopochodnych, wykorzystywanych do zapewnienia energii i ciepła we własnych zakładach, jak i produkcji pelletu. W tym wypadku liczyła się więc nie tylko moc maszyny, ale też – a może przede wszystkim – wysoka zdolność przerobowa, zależna oczywiście od tego, co pod noże rozdrabniacza trafia. A za obie te funkcje odpowiada choćby zastosowany w modelu LR1000 podwójny silnik o mocy 2 x 18,5 kW, który wyłącza się automatycznie po 3 minutach bezruchu, co pozwala na oszczędności w zakresie zużywanej do pracy maszyny energii. Jakby tego było mało, specjalna optymalizacja maszyny pod kątem wydajności, która polega na zastosowaniu długiego, odpowiednio ułożyskowanego wirnika, sit o znacznej powierzchni i specjalnie dostosowanej geometrii układu tnącego poza tym, że gwarantuje uzyskanie wydajności oczekiwanej przez użytkownika, także wpływa pozytywnie na „energochłonność” całego procesu rozdrabniania. Na dodatek zastosowana w tym modelu ochrona przeciwpyłowa łożysk czy przetestowana już niejednokrotnie w trudnych warunkach amortyzacja przekładni gwarantuje długą i bezproblemową pracę, a więc kolejne oszczędności. W kontekście „bezproblemowej pracy” warto wspomnieć, że rozdrabniacz, który z powodzeniem od niemal dekady pracuje w firmie Gabi Meble, wyposażony jest w inteligentny układ sterowania napędem, który w momencie, gdy w materiale drzewnym pojawi się ciało obce – np. kamień czy kawałek metalu – wyłącza automatycznie silnik rozdrabniacza. Maszynę wyposażono także w automatyczny układ zmiany kierunku obrotów w celu ochrony silnika przed przeciążeniem.

Będąc zadowolonym posiadaczem opisanego modelu, w roku 2017 firma Gabi Meble zakupiła kolejny egzemplarz, ale tym razem pod kątem wykorzystania go w procesie rozdrabniania pozostałości z rozkroju płyt z przemysłowej piły panelowej. Z tego zadania LR1000 także wywiązuje się znakomicie, wytwarzając produkt końcowy o jednolitej strukturze.

To jednak nie koniec przygody Gabi Meble z firmą MM Maszyny do Drewna i rozdrabniaczami UNTHA, bowiem już w roku 2021 do zakładu pod Więcborkiem dotarła maszyna LR1400, o zwiększonej pojemności zasypowej i napędzie zapewnianym przez dwa silniki o mocy 30 kW. Jej zadaniem było rozdrobnienie pozostałości z rozkroju płyt oraz wszelkich innych pozostałości poprodukcyjnych. Rok później, specjalnie pod odpady powstające na linii produkcyjnej systemu TM, dokupiono bliźniaczą jednostkę.

Gabi Meble posiada w swoim parku maszyn, ulokowane w innych zakładach firmy, różne inne urządzenia, które na przestrzeni lat zaoferowała im firma MM Maszyny do Drewna, bazując na wieloletnim zaufaniu na linii sprzedawca-klient, a także na zadowoleniu z oferowanych maszyn.

Nie tylko dla gigantów produkcji

W ofercie maszyn UNTHA, dystrybuowanych przez MM Maszyny do Drewna, nie brakuje też rozwiązań nieco mniejszych, celujących w tych, którzy zajmują się produkcją z drewna może nie na skalę masową, ale równie wymagających względem zakupionych maszyn. MM Maszyny do Drewna oferuje im szeroki wybór jedno- i czterowałowych rozdrabniarek o różnych szerokościach roboczych, średnicach wirników i mocach napędu, które poradzą sobie praktycznie z każdym „odpadem” drzewnym – od kory, poprzez forniry, po płyty wiórowe i MDF czy drewno lite i drewniane obrzynki.

I tak rozwiązaniem, które uznanie znajdzie u najmniejszych producentów, a to ze względu na kompaktowy rozmiar – zajmuje bowiem jedynie 1 m2 powierzchni! – jest zapewne model LR520. Ten jednowałowy rozdrabniacz nie został co prawda wyposażony w segment dociskowy, ale dysponuje układem samoczynnego wciągania elementów. Dzięki takiemu zabiegowi ograniczono w nim do minimum ilość części ruchomych, a więc tych, które wymagają najczęstszej konserwacji. W tym modelu zainstalowano także, jak w opisywanych wyżej „większych” maszynach, system wykrywania ciał obcych i automatycznego wyłączania, co w połączeniu z silnikiem 11 kW zapewnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, a także gwarantuje długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie. Natomiast spokojną pracę maszyny zapewnia zastosowany system amortyzatorów przekładni tłumiących uderzenia i wstrząsy. Model LR520 bez problemów rozdrabnia wszystkie rodzaje drewna – od drewna poużytkowego, poprzez płyty, po długie elementy drewniane i drewnopochodne.

Nieco większy model – LR630 – zainteresować może każdego, kto uważnie patrzy na kwestie finansowe, bowiem charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. A za tę drugą odpowiada choćby mocarny napęd – 11 lub 18,5 kW – z solidnym dociskiem poziomym. To wszystko sprawia, że LR630 to najpopularniejszy rębak w zakładach stolarskich i ciesielskich.

W linii LR pozostaje jeszcze model LR700, celujący we właścicieli firm o średnich lub wysokich mocach przerobowych wykorzystywanych w długim okresie pracy. Jego cechą szczególną, która od razu rzuca się w oczy, jest zwarta i kompaktowa budowa, która skrywa w swych trzewiach układ napędowy o wysokim momencie obrotowym, za którego pracę odpowiada silnik o mocy 18,5 lub 22 kW. Dodając do tego dużą prędkość docisku, klient otrzymuje maszynę o niedużych gabarytach, oferującą niesłychaną zdolność przerobową.

Listę maszyn do rozdrabniania drewna i jego pozostałości niejako zamykają dwa modele serii RS – RS30 i RS40. Są to rozdrabniacze wolnoobrotowe, czterowałowe, wykorzystywane głównie do przerobu długich elementów z drewna litego, różniące się mocami zastosowanych w nich silników – w pierwszym wypadku oferowane są jednostki o mocy 11, 15 lub 22 kW, w drugim – 30 lub 37 kW. Kompaktowa budowa tych maszyn pozwala na ich łatwe podłączenie bezpośrednio do maszyn produkcyjnych, dzięki czemu stają się integralną częścią linii produkcyjnych, a ich wysoka wydajność i wytrzymałość, otrzymana choćby za sprawą zastosowania w ich budowie konstrukcji ramowej, gwarantują niezawodną pracę nawet w warunkach dużych obciążeń. Maszyny te, dzięki swej budowie, są bardzo odporne na wszelkiej maści zanieczyszczenia, jakie znajdują się w surowcu, który do nich trafia. Dzięki temu nie generują wysokich kosztów konserwacyjnych.

Warto także dodać, że każdy z rozdrabniaczy UNTHA można dodatkowo doposażyć w dodatkowe urządzenia peryferyjne dedykowane grupom modeli lub poszczególnym produktom, jak np. różnorodne przenośniki ślimakowe czy taśmowe, odciągi czy magnesy do wychwytywania niepożądanych elementów metalowych.

Zakup wart przemyślenia

W przypadku inwestycji w rozdrabniacze do drewna, lub jego pochodnych, warto szczególną uwagę zwrócić nie tylko na cenę, ale też na jakość wykonania i to, na jakie obciążenia będą one narażone, i jak trudną pracę będą one wykonywać. A gdy oferta, jak w przypadku maszyn UNTHA, jest szeroka i można z niej wybrać coś odpowiedniego, a także dopasowanego – także na indywidualne zapotrzebowanie klienta – do potrzeb firmy, to wybór staje się o wiele prostszy. A gdy do tego dochodzi pewność, jak w przypadku firmy Gabi Meble, że zakup był właściwy – to czy można oczekiwać czegoś więcej?

Sprawdź podobne artykuły

Model LR1400 to największy rozdrabniacz serii LR firmy Untha przeznaczony do przetwarzania na zrębki dużych ilości różnego drewna i płyt…
Firma KACZKAN zdecydowała się na kompaktowy wysokowydajny rozdrabniacz UNTHA LR1400 żeby wykorzystać różnowymiarowe kawałki drewna litego głównie dębowego…
Inwestując w maszyny do rozdrabniania pozostatości poprodukcyjnych warto nie tylko patrzeć na własną kieszeń w momencie zakupu ale tez spogladać na to przyszłościowo i wybierać takie które gwarantują niezawodność trwałość…

Skonsultuj wybór maszyny do drewna z inżynierem MM Machinery

Myślisz o przyspieszeniu produkcji, zwiększeniu jej wydajności i konkurencyjności Twojego zakładu? Wypełnij formularz kontaktowy. Jeden z naszych inżynierów skontaktuje się z Tobą telefonicznie, odpowie na Twoje pytania, opowie o możliwościach współpracy i tym, jak możemy wesprzeć Twoją produkcję.

info@mm-machinery.com

+48 728 990 339